O Karcie

 

Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi

DIAGNOSTYKA zaprasza do skorzystania z oferty Karty Identyfikacyjnej Grupy Krwi.

Czym jest Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi?

Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi jest dokumentem wiarygodnie poświadczającym grupę krwi jej posiadacza. Wzór karty jest zgodny z przepisami prawa i posiada akceptację Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Karta zastępuje dawny wpis grupy krwi do dowodu osobistego.

Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi ma format typowej karty kredytowej, również jest wykonana z plastiku, a Twoje dane nanoszone są w trwały sposób za pomocą specjalnej drukarki.

Dlaczego warto posiadać Kartę Identyfikacyjną Grupy Krwi (KIGK)?

Dla własnego bezpieczeństwa:

Karta pozwala skrócić czas oczekiwania na transfuzję o ok. 90 minut
Karta pozwala uniknąć oznaczania grupy krwi przy wielokrotnych pobytach w szpitalu
Karta jest środkiem zapewnienia dodatkowej ochrony zdrowia i życia
Karta jest trwała i zachowuje ważność przez całe życie

 

Komu potrzebna jest Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi?

Każdemu. Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji gdy będzie potrzebował szybkiej transfuzji. Posiadanie Karty Identyfikacyjnej Grupy Krwi pozwala służbom medycznym skrócić procedurę przygotowania krwi do transfuzji o ok. 90 minut.

W medycynie ratunkowej istnieje pojęcie tzw. „złotej godziny”, w ciągu której często decyduje się o życiu lub śmierci ofiary wypadku. 90 cennych minut, które można zaoszczędzić dzięki Karcie Identyfikacyjnej Grupy Krwi to kapitał na wagę ludzkiego życia. W przypadku posiadacza Karty lekarz może ominąć procedurę oznaczenia grupy i od razu zamówić krew w banku, dokonać tzw. „krzyżówki” i rozpocząć ratującą życie transfuzję.

 

Kartę wyrabiamy raz w życiu i służy ona przez lata. Wystarczy zawsze nosić ją w portfelu, razem z dowodem osobistym.

Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi jest szczególnie godna polecenia osobom, które spędzają dużo czasu za kierownicą samochodu lub motocykla. Warto uświadomić sobie, że tylko w 2008 roku doszło do 49 tys. wypadków, w których ucierpiało 62,1 tys. osób, a blisko 5,5 tys. z nich nie udało się uratować.

Kartę Identyfikacyjną Grupy Krwi warto również wyrobić przy okazji obowiązkowego w ciąży badania serologicznego. Przyszła mama może dzięki Karcie zaoszczędzić czas i uniknąć stresu przy okazji planowej lub nagłej wizyty na oddziale położniczym w szpitalu.

Jak uzyskać Kartę Identyfikacyjną Grupy Krwi

  1. Zgłoś się do jednego z ponad 600 Punktów Pobrań DIAGNOSTYKI.
  2. Wypełnij formularz danych (dostępny w Punktach Pobrań).
  3. W celu przygotowania Karty Identyfikacyjnej Grupy Krwi pielęgniarki pobiorą od Ciebie dwie niezależne próbki krwi, a w laboratorium wykonane zostaną dwa niezależne badania grupy krwi. Taka procedura gwarantuje pewność wyniku, od którego zależy Twoje bezpieczeństwo.
  4. Zgłoś się po odbiór gotowej Karty w wyznaczonym terminie.

 Karta Krwi dla dzieci

  1. Ze wzgledu na to, że antygeny układu AB0 mogą być jeszcze nie w pełni wykształcone - nie wystawiamy kart dzieciom, poniżej drugiego roku życia.
  2. Kartę Grupy Krwi możemy wyrobić dziecku, które posiada dokument tożsamości ze zdjęciem (np. paszport), gdyż karta ważna jest tylko z takim dokumentem.
  3. Kartę z danymi do karty wypełnia rodzic lub opiekun prawny dziecka i składa pod nimi podpis.